Na kynuté buchty s povidly u babičky z dětství moc rád vzpomínám a počítám, že nejsem sám. Trochu jsem na ně v průběhu let pozapomněl, a tak mi trvalo překvapivě dlouhých pár let, od té doby co jsem veganem, než jsem si uvědomil, že tuhle českou klasiku lze zveganizovat fakt jednoduše. Na druhou stranu lepší si vzpomenout pozdě než-li vůbec, protože tyhle buchty nestojí moc peněz ani námahy, takže není potřeba otravovat babičku. I když ona udělá vždycky lepší, o tom žádná!
Nejsem žádný expert na pečení a babičky recept na povidlové buchty už vůbec netrumfnu, a tak si můžu klidně dovolit drobné zlepšováky nebo zjednodušováky. První věc, co můžete vylepšit, je, že místo části hladké mouky použijete celozrnnou pšeničnou nebo špaldovou hladkou. Naopak vanilkový cukr třeba podle mého není vůbec nutný, buchty mi chutnaly i bez něj.
Ingredience:
- 200 ml sojového mléka
- 400 g hladké mouky
- ½ kostky droždí nebo balení sušeného droždí
- 5 lžic cukru krystal
- 2 lžíce vanilkového cukru
- 4 lžíce slunečnicového oleje
- nastrouhaná citronová kůra
- špetka soli
- švestková povidla
- margarín na vytření pečícího plechu
- moučkový cukr na posypání
Recept:
Pokud budete používat na přípravu těsta domácí pekárnu nebo robota, dejte do nádoby sojové mléko, olej, mouku, cukr, sůl a nastrouhanou citronovou kůru a nechte uhníst těsto. Kdybyste připravovali těsto ručně, připravte si nejdřív kvásek z droždí, sojového mléka a trošky mouky, pak přidejte zbylé suroviny a vypracujte těsto. To pak nechte zakryté v míse kynout alespoň hodinu, dokud nezdvojnásobí svůj objem.
Když máte těsto ready, vyválejte z něho hada a nakrájejte ho na stejně velké díly. Z nich pak vytvarujte placičky. Do každé dejte lžičku povidel a zabalte.
Připravené buchty pomažte margarínem, aby se k sobě nelepily, a vyskládejte je do pekáče, který si předtím taky vymažte margarínem, a nechte je ještě cca 20 minut kynout.
Povidlové buchty pak dejte péct do trouby na 180 °C na 30 minut. Ale určitě na ně průběžně mrkněte. Hotové buchty posypte moučkovým cukrem.
Spaghetti aglio olio e peperoncino: Žhavá italská klasika