Poctivý domácí zeleninový vývar je základ většiny veganských polévek, spousty omáček nebo rizota. Bujon je něco, k čemu byste se měli snížit jen ve stavu nouze nejvyšší. A pokud možno ani tehdy ne. Připravit si vývar totiž nestojí zase tolik úsilí ani peněz, jak si mnozí možná myslí.
Základem vývaru je cibule, mrkev a celer, ale můžete a měli byste použít i další druhy zeleniny a koření. Zelenina, která se používá do vývaru, patří k těm nejlevnějším, ale pokud se za „zeleninovou vodu“ nechce moc utrácet, můžete si poradit jinak.
Jestli chcete, aby vás vývar nestál skoro nic, vezměte třeba obyč mikrotenový sáček a zbytky zeleniny z dalšího vaření si schovávejte do mrazáku. Nemusíte tak zeleninu na vývar kupovat a navíc nebudete zbytečně vyhazovat nevyužitou zeleninu. A klidně můžete používat i odřezky. Není to sice taková kvalitka, ale pořád mnohem lepší než bujon.
Ingredience:
- mrkev
- celer
- petržel
- řapíkatý celer
- cibule
- česnek
- petrželka
- pórek
- bobkový list
- pepř
- sůl
Postup:
Všechnu zeleninu pořádně omyjte a nakrájejte na menší kousky. Můžete nechat klidně i větší kusy, ale čím menší kousky nakrájíte, tím více chuti zelenina pustí.
Zeleninu následně zalijte studenou vodou a přiveďte ji k varu. Vody by mělo být skoro dvakrát víc než zeleniny, takže třeba na litr a čtvrt vody byste měli mít třičtvrtě kg zeleniny.
Vodu se zeleninou také mírně osolte, opepřete a hoďte do ní i 2-3 bobkové listy.
Poté nechte zhruba necelou hodinu na mírném plameni probublávat.
Hotový vývar sceďte. Při pokojové teploťě vám pak vydrží tak 2 dny, v lednici týden a v mrazáku asi dokud se nerozbije mrazák. Těžko říct.
Minipivovary: Mapa míst s dobrým pivem a posezením