Duše K: O výživě a přirozeném stravování

Ať už se stravujete vegansky nebo jakkoliv jinak, asi už jste někdy někde zaslechli, že má jídlo zásadní vliv na vaše zdraví. Proto není občas na škodu se na téma zdravá strava dozvědět něco nového. A přesně to pro sebe můžete udělat shlédnutím dílu Duše K, který je zaměřený právě na výživu a přirozené stravování.

Vyhoďte chemii a přivítejte zdravé potraviny

Pod názvem Duše K jsou označovány pravidelné besedy Jaroslava Duška a jeho hostů. V tomto díle se jako hosté představili výživová poradkyně Cecílie Jílková a ne úplně typický zubní lékař – Martin Prokeš. Cecílie je mimo jiné autorka webu Najimseazhubnu.cz, na kterém najdete spoustu užitečných rad ohledně stravování a také RAW recepty.

Oba přinesli spoustu zajímavých postřehů, ale s jedním z nejzajímavějších přišel pan Prokeš, když zmínil, že jako lidé jsme jediným živočišným druhem, který potřebuje pečovat o zuby pomocí zvláštních pomůcek. Zvířata si totiž zuby čistí automaticky přirozenou stravou. Jak je ostatně dobře známo, zubům nejvíce škodí rafinovaný cukr a průmyslově upravované potraviny obecně. A škodí samozřejmě nejen zubům, ale celému organismu.

Existuje mnoho způsobů stravování a ještě více názorů na to, jak má vypadat zdravá strava. Zároveň však existuje řada ukazatelů, kterými se můžete řídit, chcete-li pečovat o své zdraví. Těmi je například rozdělení potravin na zásadité a kyselé či podle glykemického indexu nebo složení cukrů, tuků a bílkovin. Stejně jako je důležité vědět, které potraviny kdy jíst, a jak často jíst obecně.

O těchto ukazatelích a zásadách byste se s nikým moc hádat neměli, ty jsou prostě dané. Ve skutečnosti se ale vždycky najde někdo, kdo vás bude přesvědčovat, že bez bůčku to prostě nejde. Blbost! Nenechte se otrávit. Ani chemickými potravinami, ani bůčkovými řečmi, podívejte se na tento díl Duše K nebo jiná inspirativní videa a buďte v pohodě.