Gary Yourofsky a jeho řeč: Veganství není žádná póza

Gary Yourofsky je veganský aktivista, kterého prostřednictvím Youtube celosvětově proslavila nahrávka přednášky na americké univerzitě Georgia Tech. Název videa tvoří na první pohled přehnaně silná slova: „Nejlepší řeč jakou kdy uslyšíte“. To ale nic nemění na tom, že jeho řeč je srozumitelná a přesvědčivá. Ostatně účel světí prostředky a pokud takový titulek přitáhne více lidí pro dobrou věc, není se nad čím pohoršovat.

Co je veganství a proč se stát veganem…

Právě tahle přednáška přesvědčila spoustu lidí zamyslet se nad svým postojem k právům zvířat i lidským a hlavně nad dopady vlastního jednání na ně i na životní prostředí. A nad ohromnou možností začít něco dělat pro sebe i pro ostatní. Jaké jsou tedy konkrétní důvody proč se stát veganem?

  • Masem se lidi cpou ze zvyku, pohodlí a pro jeho chuť. O zdraví dávno nejde. Při dnešním způsobu produkce masa teprve ne.
  • Zvířata vidí a slyší stejně jako lidi. Tak proč by nemohlo třeba prase cítit nebo myslet? Může. A není pochyb o tom, co si myslí třeba o řeznících.
  • Potravinářský průmysl po desetiletí těží z propagandy o prospěšnosti mléka a masa. A korporace, které se živí týráním a zabíjením zvířat, tak v klidu shrábnou dotace za souhlasu všech lidí, jejichž zdraví je zajímá a dojímá asi stejně jako zdraví těch zvířat.
  • Pocit nadřazenosti nad zvířaty dává zhruba stejný smysl jako rasismus, xenofobie nebo sexismus.
  • Pokud lidské tělo potřebuje živiny z obilnin nebo zeleniny, proč je nejíst přímo? Živiny z masa jsou doslova second-hand a navíc se hůř tráví.
  • Maso a živočišné produkty jsou pro člověka dokonce natolik nevhodné, že zapříčiňují většinu současných zdravotních problémů lidstva.
  • Produkce masa a živočišných produktů má masivní podíl na nedostatku jídla v chudších částech světa a znečišťování životního prostředí.

Sečteno podtrženo, jsem Pan Vegan a tohle jsou moje i Garyho důvody pro čistě rostlinnou stravu, bojkot kosmetiky testované na zvířatech, kožešin a striktní odmítání rasismu a sexismu. A jestli někdo soucit považuje za módní trend nebo pózu, co na tom. Znáte snad nějaký lepší módní trend?

POZNÁMKA: Některá Garyho tvrzení jsou často zpochybňována. Argumenty jeho ani nikoho jiného není možné 100% vnímat jako dogma, jelikož i etablované organizace často mění svá dlouhodobá stanoviska. Pokud sami s některými výroky nesouhlasíte nebo je chcete používat jako argumenty vlastní, ověřte si je nejprve na základě vlastního výzkumu. Tato přednáška je v každém případě jedním z řečnicky nejsilnějších nástrojů propagujících veganství a jako takový je potřeba jej vnímat.