Gary Yourofsky: Jak byste se cítili, kdyby v den, kdy jste se narodili, někdo naplánoval den vaší popravy?

Gary Yourofsky je veganský aktivista, kterého prostřednictvím Youtube celosvětově proslavila nahrávka přednášky na americké univerzitě Georgia Tech. Název videa tvoří na první pohled přehnaně silná slova: „Nejlepší řeč jakou kdy uslyšíte“. To ale nic nemění na tom, že jeho řeč je srozumitelná a přesvědčivá. Ostatně účel světí prostředky a pokud takový titulek přitáhne více lidí pro dobrou věc, není se nad čím pohoršovat.

Co je veganství a proč se stát veganem…

Právě tahle přednáška přesvědčila spoustu lidí zamyslet se nad svým postojem k právům zvířat i lidským a hlavně nad dopady vlastního jednání na ně i na životní prostředí. A nad ohromnou možností začít něco dělat pro sebe i pro ostatní. Jaké jsou tedy konkrétní důvody proč se stát veganem?

  • Masem se lidi cpou ze zvyku, pohodlí a pro jeho chuť. O zdraví dávno nejde. Při dnešním způsobu produkce masa teprve ne.
  • Zvířata vidí a slyší stejně jako lidi. Tak proč by nemohlo třeba prase cítit nebo myslet? Může. A není pochyb o tom, co si myslí třeba o řeznících.
  • Potravinářský průmysl po desetiletí těží z propagandy o prospěšnosti mléka a masa. A korporace, které se živí týráním a zabíjením zvířat, tak v klidu shrábnou dotace za souhlasu všech lidí, jejichž zdraví je zajímá a dojímá asi stejně jako zdraví těch zvířat.
  • Pocit nadřazenosti nad zvířaty dává zhruba stejný smysl jako rasismus, xenofobie nebo sexismus.
  • Pokud lidské tělo potřebuje živiny z obilnin nebo zeleniny, proč je nejíst přímo? Živiny z masa jsou doslova second-hand a navíc se hůř tráví.
  • Maso a živočišné produkty jsou pro člověka dokonce natolik nevhodné, že zapříčiňují většinu současných zdravotních problémů lidstva.
  • Produkce masa a živočišných produktů má masivní podíl na nedostatku jídla v chudších částech světa a znečišťování životního prostředí.

Sečteno podtrženo, tohle jsou moje i Garyho důvody pro čistě rostlinnou stravu, bojkot kosmetiky testované na zvířatech, kožešin a striktní odmítání rasismu a sexismu. A jestli někdo soucit považuje za módní trend nebo pózu, co na tom. Znáte snad nějaký lepší módní trend?

POZNÁMKA: Některá Garyho tvrzení jsou často zpochybňována. Argumenty jeho ani nikoho jiného není možné 100% vnímat jako dogma, jelikož i etablované organizace často mění svá dlouhodobá stanoviska. Pokud sami s některými výroky nesouhlasíte nebo je chcete používat jako argumenty vlastní, ověřte si je nejprve na základě vlastního výzkumu. Tato přednáška je v každém případě jedním z řečnicky nejsilnějších nástrojů propagujících veganství a jako takový je potřeba jej vnímat.