I když se v supermarketech müsli tváří jako žhavá novinka, ve skutečnosti jeho historie sahá více než 100 let dozadu. Každý ví, každý zná, ale někteří znají müsli pouze v krabicovém podání plném cukru a dalších látek, které není vůbec nutné do sebe cpát. Jako vždycky při domácí přípravě dostanete výměnou za minimální úsilí levnější a zdravější pokrm.
Světově proslulá snídaně původem z Alp
Müsli vynalezl kolem roku 1900 švýcarský lékař Maximilian Bircher-Benner ve své nemocnici, kde základ stravy pro pacienty tvořilo čerstvé ovoce a zelenina. Inspirací pro vznik müsli mu údajně byl pokrm, který mu podali během túry ve švýcarských Alpách. Výraz Müesli pak vzniknul jako zdrobnělina švýcarského podstatného jména Mues, což v překladu znamená kaše.
Podle této původní receptury se ovesné vločky namáčí předem do vody nebo ovocné šťávy – říká se tomu čerstvé müsli. To je jediný zásadní rozdíl oproti klasickému suchému, které si jednoduše zalijete rostlinným mlékem a jste ready. Takhle to dnes dělá většina lidí a samozřejmě není špatně ani jedno ani druhé. Důležitá je čerstvost.
Na fotce k následujícímu receptu jsem při přípravě použil maliny, banány, mandle, sušené meruňky, sušené švestky, slunečnicová a dýňová semínka, ale těch kombinací je samozřejmě milion.
Ingredience:
- 1 hrnek ovesných vloček
- 1 jablko
- čerstvé ovoce
- sušené ovoce
- ořechy
- semínka
- šťáva z ½ citrónu
- 1 lžička skořice
- 100 g sójového jogurtu
- javorový sirup
Recept:
Nejprve si dejte ovesné vločky namočit do vody. Potom jablko zbavte slupky a jadřince a rozmixujte. Nakrájejte čerstvé i sušené ovoce na menší kousky a nasekejte ořechy.
Potom vodu z ovesných vloček slijte a zamíchejte do nich nakrájené čerstvé i sušené ovoce, nasekané ořechy a semínka, šťávu z citrónu a pyré z jablka, které jste si připravili.
Navrch si pak dejte sójový jogurt a javorový sirup a můžete se do toho pustit.
Budapešťská pomazánka: Zveganizovaná klasika