Tuhle orientální dobrotu předpokládám každý zná, ale pro jistotu. Falafel jsou karboše anebo kuličky z cizrny, které jsou původem odněkud z oblasti Izraele. Takže nejlepší dostanete určitě tam, ale když si uděláte vlastní, taky si pochutnáte. Ideálně třeba v kombinaci s hummusem nebo salátem tabbouleh.
Bistro vs domácí příprava?
Falafel je přirozeně veganský recept a můžete si ho díky nabídce kebab bister dát takřka na každém rohu. Třeba ve vyhlášeném bistru Paprika. Ale i spousta dalších podniků vyšvihne falafel, na kterém si pochutnáte. Tak kde je motivace připravit si ho doma?
Za prvý je to samozřejmě rozpočet. Z jednoho pytliku cizrny připravíte falafel v takovém množství, že nebudete vědět, co s ním. A za druhý máte jednoznačně kontrolu nad složením. Samotný falafel asi nebude problém, ale třeba omáčky? V běžném kebab bistru máte většinou na výběr buď pálivou nebo nic. Dokonce ani hummus.
Ingredience:
- 200 g suché cizrny
- ½ šálku petržele
- 3 lžíce tahini
- 1 velká cibule
- 4 stroužky česneku
- 1 lžíce římského kmínu
- 1 lžička mletého nebo hrstka lístků koriandru (nemusí být)
- ¼ lžičky kajenského pepře (nemusí být)
- sůl
- pepř
Recept:
Nejdřív musíte dát přes noc namočit cizrnu – tu ale potom nevařte. Druhý den pak jako první krok nakrájejte cibuli, nasekejte petržel a utřete nebo propasírujte česnek.
Následně všechny ingredience spolu řádně rozmixujte, dochuťte a vzniklé těsto dejte alespoň na čtvrthodinku ztuhnout do lednice.
Z těsta pak vytvarujte placičky nebo kuličky. Ty pak osmahněte ve vyšší vrstvě oleje do zhnědnutí (můžete i péct v troubě, pokud je chcete mít zdravější, ale na výsledku je to podle mě znát).
Hotový falafel podávejte v pita chlebu nebo tortille s hummusem nebo si udělejte dressing ze sojového jogurtu s česnekem a výborně se k tomu hodí i salát tabbouleh.
Hlívová paštika: Až neskutečně paštiková chuť