V Čechách se bohužel většinou za klasické rizoto považuje takové to oranžové srbské rizoto ze školní jídelny. A i když proti němu nic zásadního nemám, byla by škoda v životě neochutnat pořádné italské rizoto, kterých existuje spousta druhů. Třeba risotto ai funghi porcini – tedy hříbkové rizoto.
Zkuste to pěkně podomácku
Původně jsem chtěl psát recept na risotto bianco, což je základní „bílé“ rizoto, které je více méně základem pro všechny ostatní. A přestože je podle mě i nejjednodušší varianta rizota chuťově super, trochu jsem se obával, že to pro někoho může být chuťově až moc obyčejné, nevýrazné. A tak jsem si vzpomněl na risotto ai funghi porcini, které jsem poprvé vyzkoušel, když jsem nakoupil hódně zlevněné sušené hříbky a nevěděl co s nimi. Pokud jste ale na rozdíl ode mě houbaři, tak si ideálně nasbírané hříbky z lesa naložte a máte to ještě lepší.
Jinak na přípravu veganských rizot obecně si můžete nakoupit veganský parmezán jako hotový výrobek, který vytvoří ještě o něco věrnější a lepší chuť. Na druhou stranu to není nutné, když se vám rizoto povede, mělo by být dostatečně krémové i tak. Takže je to skutečně na vás. Já si pouze při servírování dám navrch na chuť trochu podomácku vyrobeného sypkého „sýra“ a jsem happy.
Ingredience:
- 200 g rýže arborio
- 30 g sušených hříbků (váženo za suchého stavu)
- 70 ml olivového oleje
- 200 ml suchého bílého vína
- 1 l zeleninového vývaru
- 1 cibule
- 2 stroužky česneku
- sůl
- pepř
- hladkolistá petržel
- veganský sýr
Recept:
Hříbky dejte nejdřív na hodinku naložit do horké vody. Potom hříbky, cibuli, česnek a petržel nakrájejte.
Na mírném plameni nechte skutečně velmi pomalu cibulku s česnekem osmahnout v oleji dosklovata. Pak zvyšte plamen, přidejte rýži a osmahněte jí, až po chvíli „zprůhlední“. V tu chvíli přidejte nakrájené hříbky a zalijte rýži vínem. Víno nechte za stálého míchání v rýži vyvařit. Následně přilijte první naběračku zeleninového vývaru a nechte na středním plameni za stálého míchání vařit. Vývar po naběračkách postupně přidávejte, dokud se v něm rýže uvaří. Zatímco se rýže vaří si rizoto osolte a opepřete podle chuti.
Až bude rýže uvařená, zamíchejte do rizota nasekanou petržel (a případně i nastrouhaný veganský parmezán). Pokud do rizota nepřidáte kupovaný veganský parmezán, můžete si na něj dát na chuť domácí sypký veganský sýr.
Veganská omeleta: Bezvaječná alternativa z cizrnové mouky